“Láska se rodí v okamžiku organického spojení dvou očí.“

Bettina von Arnimová

Otázky & odpovědi

31.

Je mi 39 let a před 19 měsíci se mi narodil krásný chlapeček. Mám již dvě dcery 12 a 15 let všechny tři porody proběhly normálně. Dva měsíce po porodu syna jsem dostala zánět hlubokých žil na levé dolní končetině. Po 14-ti dnech léčby warfarinem jsem ale skončila na JIP s plicní embolií. Dalších 14 měsíců probíhala moje léčba-warfarin,punčocha. V červnu letošního roku mi byla ukončena a vypadá to,že už snad bude vše v pořádku. Proč se na Vás ale obracím. Loni v srpnu mi můj pan doktor zavedl tělísko,protože hormonální antikoncepce pro mě již nepřichází v úvahu.
Začala jsem ale mít bolesti v podbřišku,které vystřelovaly až do stehen(v těchto místech jsem cítila i horkost) a někdy mi šly až do konečníku(pocity tlaku,kdy jsem si nemohla skoro ani sednout). Tyto bolesti jsem dříve mívala v období ovulace,ale většinou trvaly jen jeden den. Teď se ale začaly objevovat stále častěji a s větší intenzitou. Pokud chceme mít s manželem pohlavní styk, musím si vzít prášek,protože jinak je to jak když do mě někdovráží nůž. Dost často teď trpím větry a když jdu,ať už na malou,nebo velkou cítím jakoby úlevu-jakoby tam bylo málo místa a po vyprázdnění je to takové obolavělé, ale o něco lepší. Ta bolest se neprojevuje pohmatem z venku,jen uvnitř.
V prosinci 2006 mi pan doktor tělísko pro jistotu vyjmul.Bolesti ale pokračovaly dál. Na utrazvuku nic vidět nebylo,tak jsem vyzkoušela různá antibiotika a léky. Pořád bylo vše stejné.
V červnu 2007 jsem absolvovala u nás v nemocnici komplexní vyšetření. Všechna vyšetření-RTG páteře, sono břicha, odběry krve, vagin.stěry, atd.-byla v pořádku. Jen na vagin. sonu se objevily rozsáhlé varixy na obou vaječnících. Bylo mi řečeno,že by moje problémy mohly pocházet odtud a dostala jsem Detralex zprvu 3x2 a pak 2x1. Tento lék již beru třetí měsíc a vše je pořád stejné.
Prosím Vás o radu. Když jsem si pročítala některé Vaše rady jsem stále více přesvědčená, jde o endometriozu (rektovaginální?). Všude ale čtu, že po provedení laparoskopie probíhá další léčba pomocí hormonů a ty u mě nepřicházejí v úvahu.

Zda máte endometriózu by se muselo zjistit jedině laparoskopicky a rovněž je možné, že potíže máte z obráceného uložení dělohy a že by se dal i tento problém laparoskopicky vyřešit. Detralex také používáme při zjištění varikozních pletení podél dělohy, většinou pacientkám pomáhá.
S Vaší anamnézou je hormonální léčba nemožná, proto pokud je možné Vám pomoci operativně, bylo by vhodné laparoskopii podstoupit, abyste měla v otázce endometriózy jasno.
Endometrióza je bohužel nemoc hormonálně závislá, a proto se dá úspěšně léčit jen hormonálně. (ale třeba to nebude Váš případ.) Tělísko je velkým nebezpečím vzniku pánevního zánětu ( kromě tělíska Mirena), a proto je nevhodné. Pokud jsou bolesti v závislosti na náplni střeva, doplňte ještě před případnou laparoskopií vyšetření tlustého střeva - koloskopii. Dr.Hrušková

32.

Dobrý den, obracím se na Vás s konkrétním dotazem. Již 2 roky se snažím otěhotnět. V listopadu 2006 mi byla laparoskopicky odstraněna endometrioza cca 6 mm na levém vaječníku. V březnu jsem podstoupila IVF, bohužel neúspěšně. Z centra asis.repro. jsem byla odeslána na imunologické vyšetření. Zde je u mne i manžela vše ok. Manžel má spermiogram také ok. Dle paní doktorky máme ještě zkusit otěhotnět po kryo ET. Pokud se to nepodaří doporučuje 6 měsíců léčbu Zoladexem. Této léčby se ale obávám. V rodině (matka) měla zhoubný nádor prsu-úspěšně vyléčena. Já sama mám 2 "fibromy" v prsu-pravidelně docházím na kontroly. Jak velký vliv má tato léčba na "fibromy"? Předem děkuji za odpověď.

Léčba Zoladexem na prsy vliv nemá. Zoladex navodí ve vašem těle hormonální klid, a proto prsy nic nebude ohrožovat. Vzhledem k anamnéze a nálezu fibromů u Vás je nutné, abyste navštěvovala jedno diagnostické centrum pro nemoci prsu a to nejlépe každý rok se střídáním mamografie a ultrazvuku.
Snad ET dopadne dobře a Zoladex nebude potřeba. I kdyby, je to aletrnativa terapie endometriózy a každé Centrum asist. reprodukce má své protokoly na léčbu. Dr.Hrušková

33.

je mi 29let, již téměř dva roky se marně snažíme o miminko, všechna vyšetření /hormony,průchodnost, ovulace, spermoigram/ jsou v normě. Nyní mi byla doporučena diagnostická laparoskopie. Chtěla bych se zeptat, cykly mám pravidelné, mívám první dny bolestivé menstruace / na které dobře zabírá algifen/, občas v druhé polovině cyklu křečovité stahy v podbřišku a svědění - není však pravidlem, s jakou pravděpodobností si myslíte, že by se mohlo jednat o endometriosu.
Dále bych ráda znala Váš názor, zda je podle Vás nutné podstupovat laparoskopickou operaci / výraznější problémy nemám/, event. jestli by "nestačilo"nasadit cca na tři měsíce hormonální antikoncepci /kterou jsem nikdy předtím neužívala/ a popřípadě jaký typ antikoncepce bych měla zvolit. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

Pokud je Vaše snaha o graviditu 2 roky marná, pak je laparoskopie jako diagnostika neplodnosti vhodná. Antikoncepce jen oddálí možnost gravidity a ničemu nepomůže. Běžte na laparoskopii, zjistí se tak, zda máte endometriózu, v jakém stavu máte vaječníky a zda jsou průchodné vejcovody. To Vám pomůže v další léčbě. Dr.Hrušková

34.

Dobrý den,obracím se na Vás o radu. Je mi 29.let. Asi rok a půl jsem se snažila otěhotnět. Z počátku jsem brala tabletky na úpravu cyklu Clomhexal 50 a injekce Pregnyl. Ale pořád to nešlo. Pak byl mému partnerovi proveden spermiogram,ten byl v pořádku. Při další prohlídce,kdy už jsem měla docela velké bolesti při menstruaci, mi zjistil podezření na Endometriozu s postižením tlustého střeva. Před týdnem jsem byla na laparoskopickém vyšetření,kde mi Endometriozu potvrdili (pravděpodobně na vaječnících a tom střevu). Vejcovody jsou průchodné.
Na následné kontrole a vytažení stehů mi lékař naordinoval půlroční léčbu tabletami ORGAMETRIL,s tím že má strach operovat z důvodu přetržení stěny tlustého střeva (nebezpečí pro pacientku). Prosím o radu,jestli je tento postup správný a Váš názor na nebezpečí při této operaci a jaká je pravděpodobnost otěhotnění. Předem děkuji.

Myslím si, že Orgametrilem jen oddalujete možnost otěhotnění. Pokud máte vejcovody a partnera v pořádku a máte bolesti, najděte si v místě bydliště Centrum asistované reprodukce, aby Vám s graviditou pomohli. Sami to asi nezvládnete. Orgametril Vám od bolestí nepomůže a pokud endometrióza postihuje i střevo, bude nejlépe co nejrychleji otěhotnět. Hodně štěstí. Dr.Hrušková

35.

Vážená paní doktorko, před 2 lety, při laparoskopickém odstranění slepého střeva, mne byla zjištěna endometrioza. Poslední rok jsem trvale brala HA - Minerva, tj. bez přrerušení. Chtěla bych se pokusit otěhotnět. Pan doktor mi doporučuje IVF. Je mi 32 let, pri vysazení mám problémy s nepravidelnou menstruaci.
Dotaz
1) Jaká je vhodná HA pri léčbě endometriozy, je Minerva ta optimální?
2) Doporučujete IVF?
Děkuji

Endometrióza neznamená, že jste sterilní. Záleží samozřejmě na rozsahu postižení gynekologických orgánů endometriózou a nevím, zda toto postižení na chirurgii při appendektomii popsali. Nedivím se, že se Vám do IVF nechce, ale někdy není jiné východisko. Možná by bylo vhodné začít vysazením Minervy a snahou o spontánní graviditu. Pokud Vaše snaha bude 9 měsíců marná, pak bude Centrum asistované reprodukce asi nejlepším řešením. Jinak Minerva je teké možnou léčbou endometriózy. Dr.Hrušková

36.

Dobrý večer, mám po LPS diagnostikovánou rozsáhlou endometriózu na pobřišnici a podél močového měchýře. Mám bolesti v podbřišku, při pohlavním styku, téměř neustále, ale často i v kříži až na ploténky, někdy křeče - vystřelování do nohou. Může být příčinou této bolesti endometrióza? Děkuji za odpověď

Určitě ano. Ale předpokládám, že jste léčená, když jste po laparoskopii s tímto nálezem. Pokud ne, je potřeba nasadit hormonální léčbu nebo myslet na těhotenství (nevím kolik je Vám let a zda graviditu plánujete). Léčba Vám bolesti určitě zmírní. Dr.Hrušková

37.

Dobrý den Vážená paní doktorko, chtěla bych Vás požádat o reakci k mé zkušenosti s endometriozou. Loni mi byla po laparoskopii potvrzena těžká forma endometriozy - s výskytem na obou vaječních, v břišní dutině. V operační zprávě bylo uvedeno, že je děloha semifixovaná endometriálním procesem, zároveň jsou fixovány k malé pánvi také vaječníky, které se daří za kleště povytáhnout.
Ihned po operaci jsem začala navštěvovat CAR. V současnosti mám za sebou 3.IVF+ICSI neúspěšné cykly. 1.IVF předcházela 1 injekce Diphereline, před 2.IVF jsem dostala 3 dávky Diphereline (tj. 3 měsíce pauza).Bohužel ani 2.pokus se nezdařil, proto mi pan doktor doporučit okamžitou stimulaci bez další přestávky. Nyní jsem po 3.IVF, které skončilo opět neúspěšně.
Při menstruaci, kterou pravidelně cca 10.den po ET dostanu, mám vždy velké bolesti, s tlakem do konečníku, ze kterého jsou ve vodnatém výtoku patrné kousky krve.
Prosím o informaci, jaký byste nyní volila postup - další 3 injekce Diphereline nebo laparoskopii?? Děkuji za odpověď

Zvolila bych další laparoskopii s vyšetřením průchodnosti vaječníků. Dipherelin Vám asi ke graviditě nepomůže. Vzhledem k výtoku s krví, který popisujete by bylo vhodné laparoskopii doplnit i o vyšetření dutiny děložní - hysteroskopii. Dr.Hrušková

38.

Dobrý den! Chtěla bych se dotázat na mou několikrát potvrzenou endometriozu, kterou mám přes 20 let. Tato nemoc mě trápí,protože mám hodně bolesti v podbříšku a také při styku. Občas se stává,že špiním, v této době již asi 3 týdny. 2 roky beru Dope Proveru každý měsíc a mám pořád bolesti.
Děti nemám. Zajímalo by mě,jestli existuje ještě nějaká jiná metoda léčení,po které by mé bolesti ustoupily. Děkuji za váš drahocenný čas a odpověď.

Při terapii Depo proverou je špinění obvyklé, i když ji máte aplikovanou každý měsíc. Pokud bolesti přetrvávají, bylo by vhodné asi podrobnější vyšetření a event. úprava léčby. Můžete kontaktovat podle místa bydliště některé centrum pro léčbu endometriózy. Dr.Hrušková

39.

Dobrý den, prosím o Váš čas a vyjádření se k dalšímu postupu po mé zjištěné diagnóze. Laparoskopickým vyšetřením zjištěno: endometriosis pelvis min. gr. I (v ovarické fosse bilat. ložiskaendometriosy vel. 1cm). Vejcovody průchodné. Výkon adhesiolysis+chromopertubatio.
Na laparoskopické vyšetření jsem byla odeslána gynekologem po 1,5 letém snažení otěhotnět. Po vysazení antikoncepce, kterou jsem užívala asi 10let s nějakými přestávkami jsem po 3/4 roce navštívila gynekologa a pak jsem 3/4 roku užíval utrogestan. Jak píši po 1,5 roce nic. Cyklus mám pravidelný, krátký 23-24dnů, menstruační bolesti bych řekla průměrné.
Potřebuji poradit, co dál vzhledem k tomu, že se snažíme otěhotnět a vzhledem k mému věku téměř 33let. Moc děkuji za odpověď.

Nejdůležitější je, že máte průchodné vejcovody. Ložiska endometriózy I. st. nic neznamenají. Pokud se snažíte o těhotenství neúspešně takto dlouho a pokud nepomohla ani léčba Utrogestanem, bylo by možná vhodné zkonzultovat některé pracoviště Centra asistované reprodukce. Problém také nemusí být jen na Vaší straně! Pokud ovulujete ( zkuste ovulační test z lékárny 12-14 den cyklu), máte pravidelnou i když krátkou menstruaci a průchodné vejcovody, nebude to jistě vážný problém, který Vám brání mít miminko. Dr.Hrušková

40.

Dobrý den Mám už 3 roky po operaci, kdy mě sebrali dělohu a pravý vaječník (myomy), levý vaječník mě museli vzít už v roce 1994, vím že už v té době jsem měla endometriozu. Vím že tato nemoc souvisí s měsíčním cyklem, a já vzhledem k tomu že už nemám ani vaječníky, ani dělohu, neměla bych nejspíše endometriozu mít. Přesto všechno mám obavy kterých se nemohu zbavit. Důvod: po operaci mě řekli že jsem měla spoustu srustů a endometriozu a nevidíme se naposled (moje chyba že jsem se nezeptala proč),a pacientka co ležela na vedlejší posteli, mě říkala že přesně to samé měla ona a je zrovna po operaci ledviny (endometrioza). Poslední dobou mě začíná podolívat v boku,spíše vzádu.To mě samozřejmně moc od mých obav nepomůže. Můj gynekolog,mě zrovna nedávno prohlížel a říkal že je vše v pořádku. Prosím mužete mě napsat zda je možné endometriozu mít i když vlastně nemám vaječníky,za brzkou odpověď předem děkuji a nashledanou jo je mě 48 let momentálně beru oestrogel,předtím jsem brala octodiol.

Pokud nemáte vaječníky, nemusíte mít obavu, že by se endometrióza rozšiřovala. V každém případě vysaďte Oestrogel, není vhodný pro léčbu klimakteria u pacientek, které měly diagnostikovanou endometriózu. Můžete mít bolesti v podbříšku, pokud bylo pooperační období komplikované, můžete mít srůsty po obtížném hojení nebo po technicky náročné operaci. Tyto potíže se mohou projevovat i 3 roky po operaci a měly by se dát odstranit laparoskopicky. Pokud Vás ale bolí v zádech nebo v boku, nebude to gynekologický problém, budete potřebovat nejspíše sono ledvin nebo chirurgické vyšetření. Na endometriózu ale můžete nejspíše zapomenout. Dr.Hrušková

41.

Mám chronic. endometriozu. léčim se už přes 2roky. Užívám depoproveru po šesti týdnech. Chtěla jsem se zeptat pokud si nechám odstranit dělohu vymizí ta endometria a bolest pri pohlavnim styku která me provázi a psychicky deptá, Děkuji za odpověď.

Depo Provera aplikovaná po 6 týdnech je metoda antikoncepce, ne léčba endometriózy. Poraďte se se svým gynekologem, Depo Proveru vysaďte a zkuste kombinovanou hormonální antikoncepci, třeba Jeanine. Pokud nebude úleva a bolesti budou jen po styku, bylo by vhodné ještě před podstoupením radikální operace zkusit laparoskopii a odstranit problém. Dr.Hrušková

42.

Dobrý den,chtěla sem se zeptat, v pondělí mi byla zjištěna cysta o velikosti 5 - 6cm a na operaci bych měla jít až 1.8. ale 24.8. mám jet na dovolenou myslíte, ře bych mohla jet už to mám od ledna zaplacené. A jak takova operace asi trvá, děkuji vám moc za odpověď.

Depo Provera aplikovaná po 6 týdnech je metoda antikoncepce, ne léčba endometriózy. Poraďte se se svým gynekologem, Depo Proveru vysaďte a zkuste kombinovanou hormonální antikoncepci, třeba Jeanine. Pokud nebude úleva a bolesti budou jen po styku, bylo by vhodné ještě před podstoupením radikální operace zkusit laparoskopii a odstranit problém. Dr.Hrušková

43.

Mám chronic. endometriozu. léčim se už přes 2roky. Užívám depoproveru po šesti týdnech. Chtěla jsem se zeptat pokud si nechám odstranit dělohu vymizí ta endometria a bolest pri pohlavnim styku která me provázi a psychicky deptá.
Děkuji za odpověď.

Záleží na typu cysty, která Vám byla zjištěna. Pokud neužíváte antikoncepci a cysta byla funkční, už ji dávno nemusíte mít. Pokud to byla cysta endometroidní, tak ta hned tak sama nezmizí, spíše se zvětšuje. V každém případě by bylo vhodné provést ultrazvuk znovu ještě před operací, aby nebyla operace zbytečná.
Laparoskopické odstranění cysty trvá i s přípravou k operaci asi 30-45 min., podle nálezu v břišní dutině.
U nás na klinice pacientky přespávají jen 1 noc. Pracovní neschopnost po operaci doporučujeme asi týden.
Takže pokud nebudou komplikace, není důvod, proč nejet na dovolenou. Dr.Hrušková

44.

Dobrý den,jsem už po třetí operaci endometriózy a nyní beru už sedmý a poslední měsíc injekci diphereline.Chtěla jsem se zeptat jestli můžu po této léčbě ihned otěhotnět a kdy asi po ukončení injekcí dostanu znovu menstruaci?

Menstruace přijde asi 120 dnů po poslední injekci Dipherelinu.Gravidita po léčbě je pravděpodobná, asi ne hned v prvním cyklu, nemusí být ještě ovulační. Zkuste pro jistotu ovulační test, koupíte ho v lékárně. Dr.Hrušková

1 | 2 | 3 | 4